چرا به دامنه نیاز داریم؟

چرا به دامنه نیاز داریم؟

سایت‌های گوناگون و شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک فرصتی برای کاربران اینترنت فراهم کرده‌اند تا بدون داشتن دامنه و سایت در اینترنت حضور فعال داشته باشند. چنانچه تصمیم بگیرید وبلاگ شخصی یا تجارتی داشته باشید، دامنه شخصی فرصت مناسبی برای شما فراهم می‌کند تا کنترل بیشتری روی محتوا و برندسازی داشته باشید. در مقاله‌ای که پیش رو دارید در مورد ضرورت نام دامنه توضیح خواهیم داد و در مورد ویژگی‌های نام مناسب برای دامنه صحبت خواهیم کرد. همچنین، به اهمیت نام دامنه در موفقیت سایت خواهیم پرداخت.

دامنه چیست؟

آدرس هر سایت متشکل از مجموعه‌ای اعداد و حروف منحصربفرد است که به آن ip «Internet Protocol» می‌گویند. ۱۹۲.۱۶۸.۱۳۴.۲۳۴ نمونه‌ای از یک ip می‌باشد. چنانچه سیستمی به اینترنت متصل باشد با تایپ ip در مرورگر در هر زمان و مکان می‌توان به سایت مورد نظر دسترسی داشت.
اما به خاطر سپردن و تایپ صحیح ip دشوار است. لذا، هر ip به یک نام دامنه نگاشت می‌شود. در اینصورت وقتی شما نام دامنه را در مرورگر تایپ می‌کنید، مرورگر با ارجاع به ipاختصاص داده شده به نام دامنه، شما را به سایت هدایت می‌کند.
نام دامنه از نامی منحصر به فرد که توسط کاربر انتخاب شده و پسوندهایی مانند .com ،net، .orgو … تشکیل شده است. در ادامه درباره تفاوت‌های پسوندها با یکدیگر توضیح خواهیم داد. اگر نامی در ذهن دارید، می‌توانید در دسترس بودن آن را از طریق سایت‌های ثبت دامنه و ارائه دهندگان خدمات میزبانی وب بررسی کنید. از آنجا که هر نام دامنه باید منحصر به فرد باشد، نمی‌توانید از اسمی استفاده کنید که قبلاً گرفته شده است. اما با وجود بسیاری ازTLDهای جدید، می‌توانید از تعدادی ترکیب جهت انتخاب نام دامنه مناسب برای سایت خود استفاده کنید. حتی خرید نام دامنه موجود از صاحب فعلی آن هم امکان پذیر است. همچنین، می‌توانید دامنه‌هایی را که قبلاً دلالان خریداری کرده‌اند با قیمت بالاتری از آنها بخرید.

انواع دامنه

همان طور که گفته شد نام دامنه شما آدرس آنلاین شما است. این هویت آنلاین چهره عمومی برند شما را نشان می‌هد. یک نام خلاقانه و به یاد ماندنی نقش مهمی در جلب بازدید کنندگان به سایت شما دارد در حالی که یک نام کسل کننده و عمومی می‌تواند در جهت عکس کار کند و بازدیدکنندگان شما را به وب سایت رقبا سوق دهد. انتخاب بهترین نام دامنه برای حضور شخصی یا شغلی شما به صورت آنلاین یکی از مهم‌ترین تصمیماتی است که باید بگیرید و انتخاب آن همیشه یکی از چالش‌های بزرگ افراد و کسب و کارها است.

دامنه از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. به فرمت نوشتاری آن دقت کنید

پسوند دامنه. نام دامنه. www
www.homapardazesh.com

در قسمت نام دامنه، نامی که شما خریداری یا رزرو نموده‌اید قرار خواهد گرفت. اما، پسوند دامنه بسته به کار شما و کشوری که در آن زندگی می‌کنید باید انتخاب شود. در بخش بعدی تعدادی از برترین و پرکاربردترین پسوندهای دامنه به همراه نوع استفاده آن برای راهنمایی و تصمیم گیری بهتر شما قرار داده شده است.

  • دامنه com: مخفف Commercial به معنای تجاری است. کاربرد این نوع پسوند همگانی است و محدود به کشور خاصی نمی‌گردد. اکثر افراد، کسب و کارها و شرکت‌های تجاری جهت شهرت بهتر جهانی وب سایتشان از این نوع استفاده می‌نمایند.
  • دامنه org: مخفف Non-Profit Organizations است. این نوع پسوند بیشتر در سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • دامنه net: مخفف Network است. این نوع دامنه معمولاْ توسط شبکه‌هایی مانند شبکه‌های اطلاع رسانی، شرکت‌های اینترنتی و سایر موارد مشابه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • دامنه info: مخفف Information است. این نوع Domain در سایت‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به نحوی با امر اطلاع رسانی در هر موردی، مرتبط می‌باشند.
  • دامنه biz: مخفف Business است. این نوع Domain مخصوص وب سایت‌ها می‌باشد.
  • دامنه game: این نوع دامنه بیشتر برای سایت‌هایی است که در ارتباط با بازی‌های کامپیوتری و آنلاین هستند.
  • دامنه museum: این نوع دامنه بیشتر برای سایت‌های مخصوص موزه کاربرد دارد.

نکته: بیشتر دامنه‌هایی که پسوند دو حرف دارند برای کشورها استفاده می‌شود. همانند ir ایران و uk انگلیس و de آلمان و …
کسانی که می‌خواهند از دامنه ir استفاده کنند باید در سایت ایرنیکwww.nic.ir دامنه خود را ثبت کنند و یا برای کاهش هزینه می‌توانند از طریق نمایندگان فروش دامنه «ثبت دامنه» اقدام به ثبت و خرید دامنه کنند.

جمع بندی: در این مقاله به تعریف دامنه و چرایی خرید دامنه و انواع آن پرداختیم. در مقاله بعدی با اصول انتخاب نام دامنه آشنا خواهید شد.

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

میزبانی وب چیست و انواع آن کدامند؟اصول انتخاب نام دامنه