میزبانی وب چیست و انواع آن کدامند؟

فضای میزبانی چیست؟

گام اول برای راه اندازی یک وب سایت رزرو یک نام اینترنتی است، که به اصطلاح به آن دامنه Domain (چرا به دامنه اینترنتی نیاز داریم) می‌گویند. فرض‌کنیم شما یک نام دامنه رزرو کرده‌اید و آماده ساخت وب سایت خود هستید. حال نیاز دارید برای دامنه‌تان فضای میزبانی «Host» بخرید. ممکن است بپرسید که چرا باید هزینه میزبانی وب را پرداخت کنید و اصلاً میزبانی وب چیست و چرا شما به آن نیاز دارید؟

یک میزبانی وب چیست و چگونه کار می‌کند؟

وقتی می‌خواهید در دنیای واقعی تجارت کنید نیاز به یک مکان فیزیکی برای چیدمان، ذخیره و فروش محصولات خود دارید. یعنی باید یک مکان فیزیکی اجاره کنید یا بخرید تا بتوانید یک فروشگاه یا مغازه راه اندازی کنید. این قوانین در دنیای دیجیتال و راه اندازی وب سایت هم اعمال می‌شوند. در دنیای اینترنت و دیجیتال به این مکان فیزیکی فضای میزبانی یا هاست می‌گویند.
هنگامی که یک تجارت آنلاین راه اندازی می‌کنید، یک سری فایل، تصویر و کد HTML دارید که وب سایت شما را تشکیل می‌دهند. این پرونده‌ها فضایی به خود اختصاص می‌دهند و به مکانی نیاز دارند تا بر روی آن نگهداری شوند و در اختیار کسانی که به وب متصل می‌شوند، قرار گیرند. بدون وجود مکانی آنلاین برای نگهداری اطلاعات سایت، پرونده‌های شما فقط روی رایانه‌تان ذخیره می‌شوند و هیچ کس به آن‌ها دسترسی نخواهد داشت. ارائه دهنده هاستینگ، محلی را بر روی سرور وب فراهم می‌کند تا تمام پرونده‌های سایت را نگهداری کند. به محض اینکه درخواستی با تایپ نام دامنه سایت و از طریق مرورگر ارسال شود، اطلاعات درخواست شده از روی هاست خوانده و در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.
با پرداخت هزینه خدمات میزبانی به راحتی می‌توانید فضای ذخیره سازی را بر روی اینترنت اجاره کنید تا اطلاعات وب سایت خود را روی آن بارگزاری نمایید. دقیقاً مثل اینکه برای راه اندازی یک کار تجاری، فروشگاه فیزیکی اجاره کنید.

انواع فضای میزبانی

اگر به دنبال میزبانی وب سایت برای تجارت خود هستید، انواع زیادی از سایت‌های ارائه دهنده خدمات میزبانی وجود دارند که می‌توانید از بین آن‌ها یکی را انتخاب و تجارت خود را شروع کنید. شرکت‌های میزبانی مانند Blue Host، ionos و… ارائه دهنده میزبانی وب هستند که انواع خدمات میزبانی، متناسب با نیاز دارندگان سایت ارائه می‌دهند. برای خرید فضای میزبانی از هر یک از این وب‌سایت‌ها ابتدا باید یک حساب کاربری در سایت مورد نظر ایجاد کنید و سپس اقدام به خرید نمایید.

۱- هاست اشتراکی یا Shared Hosting

میزبانی مشترک یا اشتراکی متدوال‌ترین نوع میزبانی وب است و برای بیشتر صاحبان مشاغل آنلاین مناسب است. سناریوی هاست‌های اشتراکی به این صورت است که یک فضای ذخیره‌سازی اطلاعات به صورت اشتراکی در اختیار چند مشتری به صورت همزمان قرار می‌گیرد. از مزیت‌های این نوع هاست می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • مقرون به صرفه: اجاره فضای اشتراکی روی یک سرور بسیار ارزان‌تر از اجاره کل سرور است.
  • سهولت استفاده: سرور از پیش تنظیم و به خوبی سازمان یافته است. لذا، استفاده از آن برای کاربر بسیار آسان است و شرکت ارائه کننده خدمات تمامی موارد مربوط به بروز رسانی و تعمیر و نگهداری سرور را به عهده خواهد گرفت.

۲- هاست اختصاصی میزبانی وب یا Dedicated Hosting

فضای میزبانی اختصاصی به این معنا است که تمامی امکانات یک فضای میزبانی به طور اختصاصی به شما تعلق خواهد گرفت و شما از تمامی منابع آن به صورت تک نفره استفاده خواهید کرد. از مزایای فضای میزبانی اختصاصی می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • شخصی سازی: شما می‌توانید نرم افزار و سخت افزار را برای رفع نیازهای شخصی خود شخصی سازی کنید.
  • منابع نامحدود: از آنجا که شما سرور را با کسی به اشتراک نمی‌گذارید‌، تمام فضای ذخیره سازی متعلق به شماست.
  • کنترل کامل: می‌توانید هر گونه تنظیمی که می‌خواهید بر روی آن انجام دهید.

۳- سروری مجازی یا VPS Hosting

میزبانی وب سرور مجازی خصوصی (VPS) تمام ویژگی‌های یک سرور اختصاصی را دارد، اما از نظر هزینه، به قیمت یک سرور اشتراکی است. در زیر به برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های فضای میزبانی VPS اشاره می‌کنیم:

  • عملکردی: میزبانی VPS بر روی cPanel ساخته شده است که با استفاده از آن به راحتی می‌توانید با سرور مجازی کار کنید.
  • ویژگی‌های یک کلیک: شما با یک کلیک به نصبWordPress ، Magento و Drupal دسترسی خواهید داشت.
  • ناوبری آسان سایت: رابط کاربری یک سرور مجازی بسیار عالی و کاربر پسند است و شما به راحتی ‌می‌توانید با آن کار کنید.

۴- فضای میزبانی ابری یا Cloud

میزبانی ابری یا Cloud در اغلب موارد از مطمئن‌ترین خدمات میزبان‌های وب است. به جای اینکه به فضای دیسک یک سرور واحد اعتماد کنید، در این نوع از میزبانی قدرت سرور از چندین منبع تامین می‌گردد و مطمئن هستید که هیچ وقت خرابی نخواهید داشت. دیگر مزایای آن عبارتند از:

  • مقیاس پذیری: شما می‌توانید در هر زمان فضای ابری خود را افزایش دهید.
  • پهنای باند پیموده نشده: لازم نیست نگران پایین آمدن سایت خود به علت خرابی سرور باشید. پهنای باند این نوع از سرورها خیلی زیاد است.

امیدوارم توضیحات ذکر شده در مورد فضای میزبانی و انواع آن برای شما مفید بوده باشد.

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

آموزش نصب وردپرس بر روی لوکال هاستچرا به دامنه نیاز داریم؟