اصول انتخاب نام دامنه

اصول انتخاب دامنه

دامنه چیست؟

در مقاله قبلی به چرایی نیاز به دامنه پرداختیم (چرا به دامنه اینترنتی نیاز داریم) در این مقاله قصد داریم شما را با اصول انتخاب نام دامنه آشنا کنیم. نام دامنه بسیار فراتر از آدرس آنلاین شما است. نام دامنه هویت آنلاین شما و چهره عمومی برندتان است. یک نام خلاقانه و به یاد ماندنی نقش مهمی در جلب بازدید کنندگان به سایت شما دارد، در حالی که یک نام کسل کننده و عمومی می‌تواند تعداد بازدیدکنندگان را کاهش دهد. انتخاب بهترین نام دامنه برای حضور شخصی یا شغلی شما به صورت آنلاین بسیار مهم و چالش برانگیز است. توجه به انتخاب نام تجاری متناسب با کسب و کارتان و در نظر گرفتن تاثیر نام دامنه بر روی کاربران، می‌تواند به شما در انتخاب نامی که معرف خود آنلاین شما باشد، کمک کند.

چرا نام دامنه مهم است؟

هر سایت دارای یک پروتکل اینترنت «IP Address» منحصر بفرد است. IP از مجموعه‌ای اعداد و چند کاراکتر تشکیل شده است. از آنجاییکه به خاطر سپردن IP برای کاربران سخت است و یا ممکن است در هنگام تایپ IP در مرورگر، کاربران دچار مشکل شوند، هر IP به یک نام دامنه منحصر بفرد نگاشت می‌شود.

نام کامل دامنه از دو بخش تشکیل شده است. یک نام دامنه که تحت مالکیت سایت است به همراه یک دامنه سطح بالا «TLD» که توسط پسوند دامنه مانند com ،net ،org و … تعیین شده است.
در بین این پارامترها می‌توان هر نامی که تکراری نباشد را برای وب سایت انتخاب کرد. البته یافتن نامی که تصویر درستی از کسب و کار شما به کاربران نشان دهد و ارزش برندتان را به مرور تقویت کند ممکن است مدتی طول بکشد. در ادامه نکاتی برای انتخاب نام دامنه ایده آل آورده شده است.

نکاتی درباره نحوه انتخاب نام دامنه ایده آل

مانند بازدید کننده فکر کنید

یکی از راه‌های یافتن نام مناسب دامنه برای کسب و کار یا برندتان این است که مانند کاربران فکر کنید. از خود بپرسید چه نامی مرتبط با کسب و کارتان است و به راحتی به خاطر سپرده می‌شود؟ چه اسمی نشان دهنده اصالت کسب و کارتان است و چهره واقعی برندتان را نشان می‌دهد؟
لذا، مهمترین ویژگی‌های برندتان و پیامی را که می‌خواهید در ذهن کاربران تداعی شود در نظر داشته باشید و بر اساس آنها عبارات و کلمات کلیدی مرتبط را پیدا کنید. برای یافتن دامنه‌های آزاد می‌توانید از ابزارهای آنلاین تولید نام دامنه کمک بگیرید.

نامی که قابلیت برند شدن داشته باشد

نام دامنه بر روی کاربر تاثیرگذار است و معرف برند شما در فضای مجازی خواهد بود. لذا، بسیار مهم است که نام دامنه گویای نوع خدمات و محصولات شما باشد. در اینصورت بسیار راحتتر می‌توانید مشتری جذب کنید.
بهتر است نامی انتخاب کنید که در دراز مدت دچار تغییر نشود و با گسترش کسب و کارتان همچنان کارایی داشته باشد. اگر چه مهم است که کلمات کلیدی را در نام دامنه بگنجانید اما پر کردن نام دامنه از کلمات کلیدی جذابیت و قابلیت بیاد ماندن آن را برای کاربران کم می‌کند و تغییر و گسترش کسب و کار را با محدودیت مواجه می‌سازد.

نامی که در اذهان بماند

طبق بررسی‌های انجام شده بر روی برندهای معروفی همچون Apple ، Google ، Facebook و Twitter مشخص شده که برخی ویژگی‌های مشخص در تمام آنها وجود دارد.

  • خلاقانه هستند.
  • فورا تشخیص داده می‌شوند.
  • تلفظ آنها آسان است.
  • کوتاه هستند

با اینکه کلمات کلیدی کسب و کارتان می‌توانند به جستجوی نام دامنه‌تان کمک کنند از آنها کمتر استفاده کنید. سعی کنید از کلمه یا عبارتی مبهم که مبین روح برندتان باشد یا کلمه‌ای که به روش‌های جدید ساخته شده استفاده کنید. به یاد ماندنی ترین سایت‌های آنلاین معمولاً دارای اسامی کوتاه و جذاب بین ۶ تا ۱۴ کاراکتر هستند که این امر باعث می‌شود براحتی در اذهان باقی بمانند.

به عقیده کارشناسان نامی انتخاب کنید که علاوه بر اینکه به راحتی تلفظ می‌شود، تایپ آسانی داشته باشد. این بدان معنی است که از نام‌هایی متشکل از اعداد و کاراکترهای ویژه تا حد ممکن اجتناب شود. اگر نام شرکت یا برند شما طولانی است ترجیحاً اولین کلمه از عبارتی که برای نام دامنه انتخاب می‌کنید از کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کارتان باشد.

مناسب‌ترین پسوند دامنه مرتبط با کسب و کارتان را انتخاب کنید

همانطور که پیشتر گفتیم پسوند دامنه یعنی بخشی از نام دامنه که پس از «نقطه» قراردارد، دامنه سطح بالاتر را نشان می‌دهد. نوع پسوند می‌تواند به نام دامنه کمک کند یا به آن آسیب برساند. بیشترین پسوند مورد استفاده در جهان .com است. هم اکنون بخاطر استفاده از آن در تجارت و قابلیت اطمینانی که .com دارد، در بیشتر موارد بهترین انتخاب است. چنانچه .com در اختیار نباشد می‌‌توان از سایر پسوندهای خنثی مانند .net یا .info استفاده کرد. کاربر با مشاهده برخی پسوندهای جدید مانند .church یا .photo سریعاً می‌تواند به نوع محتوای سایت پی ببرد.

تحقیق کنید

هم اکنون بیش از ۱.۳ میلیارد وب سایت بر روی اینترنت قرار دارند. سعی کنید تا نامی منحصر بفرد و خلاقانه برای دامنه خود انتخاب کنید. لذا، با استفاده از سایت‌های تولید کننده نام دامنه، جستجوی کلمات کلیدی و بررسی علائم تجاری تلاش کنید نامی پیدا کنید که در آینده مشکلات حقوقی برای شما ایجاد نکند.

به خاطر داشته باشید که پس از انتخاب دامنه مناسب کارهای زیر را انجام دهید:

  • دامنه را ثبت کنید.
  • هاست «فضای میزبانی» مناسب خریداری کنید.

در مقاله بعدی قصد داریم شما را با روش خرید هاست و دامنه آشنا کنیم.

در این مقاله به اصول و تکنیک‌های انتخاب نام دامنه پرداختیم در مقاله بعدی با روش خرید فضای میزبانی و دامنه آشنا خواهیم شد.

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

چرا به دامنه نیاز داریم؟